Niemcy o polskich przedsiębiorcach: To fachowcy najwyższej klasy!
07 marca 2023

Niemcy o polskich przedsiębiorcach: To fachowcy najwyższej klasy!

Polscy rzemieślnicy to fachowcy najwyższej klasy – takiego zdania są przedsiębiorcy z Niemiec, powołujący się na swe dotychczasowe doświadczenia ze współpracy z polskimi firmami. Wspominali o tym otwarcie i z dużą estymą, gdy uczestnicy gostyńskiej misji gospodarczej prowadzili rozmowy kooperacyjne podczas targów HAUS 2023 w Dreźnie.

Jednym z wielu ważnych działań w Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego stało się organizowanie wizyt studyjnych i misji gospodarczych. Tym razem na mapie wyjazdu znalazło się Drezno – fascynujące miasto pod każdym względem, zwane w pełni zasłużenie perłą baroku i Florencją Północy.  Ale celem wyjazdu zorganizowanego w piątek 3 marca 2023 roku były tereny targowe w Dreźnie, gdzie w okresie od 2 do 5 marca, po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, odbyły się targi budowlane HAUS. To już ich 31 edycja. Udział wzięło około 400 wystawców z sześciu krajów.

Kładąc w Stowarzyszeniu nacisk na tworzenie warunków rozwoju przedsiębiorczości oraz budowanie kapitału społecznego, do udziału w wyjeździe zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych firm. Wyjazd na targi nastąpił wczesnym rankiem, aby po kilku godzinach znaleźć się w halach targowych.

Udział w targach był szansą na „podejrzenie” konkurencji pod kątem proponowanych przez nią produktów i usług oraz możliwością zaprezentowania i promowania własnej firmy.  Dodatkowo dla naszych, gostyńskich przedsiębiorców targi HAUS w Dreźnie stworzyły okazję do nawiązania współpracy z potencjalnymi kontrahentami. Pierwsze oznaki i pozytywy zauważalne były już kilka godzin po powrocie. "Powiem krótko i na temat: Dla mnie superwyjazd! Oby więcej takich. Pierwszy kontakt już nawiązałem” – powiedział pan Wojtek, właściciel firmy Woj-Met z Rębowa, która zajmuje się metaloplastyką i konstrukcjami stalowymi.

Radość i zadowolenie było widać na twarzach gospodarzy – partnerów z Izby Rzemieślniczej w Dreźnie – w związku z tym, że ich praca związana z przygotowaniem pobytu została ciepło przyjęta i doceniona przez uczestników misji. „Jestem bardzo zadowolony. Uczestniczyłem w takim wyjeździe pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. Zaskakujące dla mnie było tak miłe przyjęcie gostyńskiej delegacji przez drezdeńską Izbę Rzemieślniczą. Widać, że tak dobre relacje są efektem długoletniej współpracy” – zaznaczył pan Marek z firmy Stolarstwo Andrzejewski.

Wyjazd na drezdeńskie targi HAUS umożliwił nie tylko nawiązanie kontaktów, ale też zapoznanie się z nowymi technologiami i trendami w branży. Organizacja misji była sporym wyzwaniem, ale organizatorzy z SWPPG mają powody do satysfakcji. Zdaniem jednej z uczestniczek, załoga stowarzyszenia poradziła sobie z tym sprawnie. „Wyjazd był dopięty organizacyjnie pod każdym względem. Jestem pod wrażeniem. Jednak największym zaskoczeniem dla mnie było zaangażowanie niemieckich partnerów w nawiązanie kontaktów. Takie wyjazdy jak ten pokazują, że nie należy się bać, wystarczy zaufać organizatorom i ich doświadczeniu” – ocenia pani Maja z firmy PHU Ariadna.

Dobra opinia o polskich przedsiębiorcach, która stanowi tytuł naszej relacji, to zdanie kilkakrotnie powtarzane podczas rozmów przeprowadzanych na stoiskach w drezdeńskich halach targowych. Tak mówili niemieccy wystawcy – przedstawiciele firm otwartych na kooperację, korzystających już z usług polskich fachowców i mających pozytywne doświadczenia, a więc zainteresowanych nawiązaniem współpracy.

Dziękujemy przedsiębiorcom za udział, zaś ośrodkom Europe Enterprise Europe: Kaliskiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości oraz Izbie Rzemieślniczej w Dreźnie – za pomoc w merytoryczną, logistyczną i wsparcie finansowe przedsięwzięcia. Dodajmy, że już rozpoczęliśmy pracę nad kolejną misją – tym razem do Budziszyna w Saksonii.