Spotkanie podsumowujące realizację projektu RELOS3  - jesteśmy na finale!
10 czerwca 2021

Spotkanie podsumowujące realizację projektu RELOS3 - jesteśmy na finale!

W maju br. odbyło się spotkanie on-line projektu RELOS3. Przedstawiciele 6 regionów europejskich wraz ze swoimi interesariuszami mieli okazję, w ramach podsumowania projektu, wymienić się doświadczeniem zdobytym w ciągu 4 lat trwania współpracy. Partnerzy zaprezentowali wypracowane i będące w realizacji plany działań, opowiedzieli o zmianach jakie zaszły dzięki ich staraniom oraz o sukcesach i problemach w promowaniu włączenia lokalnego poziomu do wdrażania strategii RIS3 w ich własnych regionach. audemars piguet replica

Wielkopolska zaprezentowała kluczowe działania strategiczne w ramach projektu „Budowa systemu wsparcia wysokiej jakości projektów B+R+I, w szczególności rozwijających technologie nisko i zeroemisyjne, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru (BSW-H2)” realizowanego przez Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, który stanowi podstawę Wielkopolskiego Regionalnego Planu Działań. Pomimo wielu niedogodności związanych z sytuacją epidemiczną, wydarzenia typu cykl konferencji o tematyce wodorowej, Start-up Day czy Szkoła Wodorowa są sukcesywnie realizowane.  Stopniowo powiększa się grono Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, która liczy już około 80 członków. Natomiast w szerszym zakresie projekt, wraz z innymi inicjatywami regionu, pozytywnie wpływa na zaangażowanie subregionów i lokalnych władz w obszarze budowania ekosystemu wodorowego w Wielkopolsce.

Nasz region, jako jeden z pierwszych w Polsce, podejmuje działania w obszarze budowy regionalnego ekosystemu wodorowego. W Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski 2030 wśród celów wskazany został rozwój gospodarki zeroemisyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru.

Powstaje Wielkopolska Strategia Wodorowa, a sam region od ponad 2 lat realizuje m.in. projekty analityczne, wymiany dobrych praktyk, doradcze, przybliżające i promujące tematykę wodorową, które są adresowane od młodzieży, po środowiska biznesowe, samorządowców, naukowców oraz wszystkich obywateli. Wielkopolska współpracuje z ekspertami, dostarcza wiedzy i zachęca MŚP do aktywnego włączenia się w łańcuch dostaw i wartości gospodarki wodorowej. Owoc projektu Relos3 - Regionalny Plan Działań „Transformacja gospodarcza subregionów w Wielkopolsce – kierunek wodór” opiera się właśnie na projekcie BSW-H2, realizowanym w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Projekt RELOS3 realizuje w imieniu Województwa Wielkopolskiego Departament Gospodarki, Urząd Marszałkowski Woj. Wielkopolskiego.

Wielkopolskimi interesariusze projektu RELOS3 są:

  • Urząd Miasta Piły
  • Urząd Miasta Kalisza
  • Urząd Miasta Leszna
  • Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego
  • Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski
  • Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości
  • Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego SA
  • Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski

Więcej informacji o projekcie BSW-H2 - http://iw.org.pl/projektywodorowe/

Więcej informacji o projekcie RELOS3 –  https://www.interregeurope.eu/relos3/

Więcej informacji o projekcie Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska - https://h2wielkopolska.pl/  oraz na stronie www.audytwodorowy.pl gdzie trwa właśnie nabór firm z Wielkopolski do bezpłatnego eksperckiego doradztwa wodorowego, który to nabór zakończy  się 5 lipca br. Więcej informacji na stronie www.audytwodorowy.pl

 
Spotkanie podsumowujące realizację projektu RELOS3  - jesteśmy na finale!